Baza w Regetowie - sezon 2015 - podsumowanie

FREKWENCJA

baza2015

W sezonie 2015 baza otwierana była dwa razy – w maju i czerwcu. Ze względu na obchody 100. rocznicy Operacji Gorlickiej i ześrodkowanie Studenckiego Rajdu Beskid Niski, które odbyło się w Regetowie, pierwszy okres działania bazy przypadł na przełom kwietnia i maja. Baza działała 29.04 – 3.05.2015. We własnych namiotach przenocowało wówczas 30 osób.

W sezonie letnim baza działała od 28.06 (niedziela) do 4.09 (piątek). Rozbijanie i zwijanie odbyło się w sąsiadujące z tym okresem weekendy. W to wyjątkowo ciepłe lato na bazie zanocowało 658 osób w tym 107 dzieci. Średnio, każdej nocy spało 25 osób. W sumie udzieliliśmy ponad 1741 osobonoclegów :) czyli o ponad 200 więcej niż rok wcześniej. Na bazie nocowali przewodnicy SKPB i SKPG (48 osób) z rodzinami, osoby wędrujące Głównym Szlakiem Beskidzkim, turyści indywidualni i uczestnicy obozów wędrownych (8 imprez), amatorzy jazdy konnej oraz uczestnicy szkolenia odbywającego się na bazie. W tym roku zanotowaliśmy wyjątkowo dużą liczbę powrotów na bazę. Rekordziści wyjeżdżali i wracali po 4-5 razy.

W sezonie 2015 bazowali: Janek (Zły Pies) – cały sezon: bazowanie, opieka praktyk, prace remontowe, Paulina Kaniasty z rodziną, Alicja Kuchar (praktyki bazowe), Agnieszka Czarnecka - bazowanie, opieka praktyk, Melania Karaś-Tęcza (praktyki bazowe), Ewa Czupta (praktyki bazowe). Epizod wiosenny: Agnieszka Czarnecka i Janek (Zły Pies).

W rozbijaniu bazy w czerwcu udział wzięli: Agnieszka Czarnecka, Marcin Błażejczyk z Anią, Bartek Kobierzyński i Janek (Zły Pies).

Bazę zwinęli Agnieszka, Janek i Jacek – nasz nieoceniony sąsiad.

koszulki 2015. Fot. ZPKOSZULKI BAZOWE

Na sezon 2015 przygotowane zostały nowe koszulki bazowe z dwukolorowym nadrukiem. Podobnie jak w poprzednim sezonie prawie cały nakład został wyczerpany.
Dostępne były różne kolory i rozmiary - damskie, męskie i dziecięce.
Grafika na koszulkach nawiązywała do plakatu bazy i koszulki z 2014 roku.

Ostatnie sztuki „kolekcji 2015” można nabyć także wysyłkowo

ZOBACZ na stronie z informacją o koszulkach 2015 jakie rozmiary i kolory są dostępne.

PRACE NA BAZIE
pieczatka 2015Poprzedni sezon (2014) upłynął przede wszystkim pod znakiem budowy wiaty. Rok 2015 to szereg drobniejszych prac. W związku z pracami przy budowie drogi – konieczne było przeniesienie bazowej lodówki. Wymieniona została kładka prowadząca to toalet. Pogłębiono rowy odpływowe z terenu bazy. Wymienione zostały kamienie okalające miejsce ogniskowe. Nad ogniskiem zawisła płachta uszyta ze starych sypialni – dla ochrony przed słońcem i niewielkim deszczem. Obok ogniska wkopana w ziemię została kamienna ławka. Kamienny (ćwierćtonowy stół) umieszczony został w środkowej części bazy. Wymianie uległa część ławek wokół ogniska i na terenie bazy. Na jednej z bazowych brzóz zawisł element dekoracyjny nawiązujący do zwieńczeń wież z cmentarza na Rotundzie. Na Kozim Żebrze zawieszono bazowy drogowskaz. Wymieniona została również bazowa pieczątka

NOWE NAMIOTY I ZBIÓRKA SPRZĘTU

zbiorka www1 250

W sezonie 2015 po raz pierwszy rozbite zostały zakupione rok wcześniej nowe namioty – trzeci tunel dla nocujących na bazie turystów i nowy namiot bazowy. Dzięki przerobieniu sypialni jeden z namiotów mógł tradycyjnie funkcjonować jako „hotel” z dwoma „pokojami” dla 2 osób i dwoma dla trzech. Stary namiot „hotelowy” został przekwalifikowany na letni magazyn i zarazem garaż na rowery. We wszystkich namiotach bazowych znajdują się podesty z palet. Dodatkowo zakupione zostały gąbki i uszyte na nie pokrowce – pozwoliło to uzupełnić braki w namiotach zbiorowych. Dzięki przeprowadzonej wiosną zbiórce sprzętu – kocy, kocyków i śpiworów – w chłodniejsze dni turyści mogli liczyć na dodatkową warstwę do okrycia.

Zobacz informację o zbiórce oraz jak WESPRZEĆ BAZĘ DAROWIZNĄ W RAMACH 1%

KARTA PAMIĄTKOWA - 100-LECIE OPERACJI GORLICKIEJ

baza karta pamiatkowa

W ramach upamiętnienia setnej rocznicy Operacji Gorlickiej baza wydała kartę pamiątkową. Karta wyglądem nawiązuje do pocztówki wydanej w czasie I wojny światowej przez austriacki Zarząd Grobów Wojennych w Krakowie. Widoczna jest na niej ilustracja cmentarza wojennego nr 51, znajdującego się w niewielkiej odległości od bazy, na szczycie Rotundy (771). Na rewersie karty znajduje się krótki opis cmentarza. Kartę można było otrzymać na bazie w czasie weekendu 1-3 maja oraz latem. Cmentarz na Rotundzie jest sukcesywnie odnawiany. W ubiegłych latach odbudowano 3 wieże (główną i dwie boczne). W sezonie 2015 wykoszono teren cmentarza, wymieniono większość krzyży na mogiłach i umieszczono na nich również nowe tabliczki.

ZOBACZ pełną informację i powiększenie karty

ZWIEDZANIE CMENTARZA NA ROTUNDZIE 

zwiadzanie cmentarza na RotundzieW każdą niedzielę lipca i sierpnia turyści nocujący na bazie oraz wszyscy, którzy zjawili się do godz. 10 na bazie mogli nieodpłatnie uczestniczyć w spacerze z przewodnikiem na Rotundę i zwiedzaniu cmentarza wojskowego nr 51 znajdującego się na jej szczycie. Wycieczka trwała około 1,5 godziny zaczynała się na bazie a kończyła na cmentarzu na Rotundzie. Powrót ze szczytu szlakiem do Regetowa lub zejście do Zdyni odbywały się indywidualnie. W spacerach wzięło udział – przy bardzo różnej pogodzie – w sumie 76 osób (najliczniejsza wycieczka liczyła 18 osób). Pomysłodawcą, autorem plakatu i prowadzącym spacery był Janek Zły Pies.

Zobacz PLAKAT i PEŁNY OPIS

SZKOLENIA z orientacji i bezpieczeństwa w górach

obozy www1 250Na terenie bazy w sierpniu odbył się również obóz szkoleniowy – Orientacja i bezpieczeństwo w terenie górskim. Przez tydzień uczestnicy ćwiczyli w czasie dziennych i nocnych wycieczek posługiwanie się mapą i kompasem, planowanie tras, prowadzenie grupy, palenie ognisk, działania z zakresu pierwszej pomocy, opatrywania ran i resuscytacji. Dzień na obozie rozpoczynał się poranną rozgrzewką. Po śniadaniu następowały zajęcia terenowe. Po obiedzie przygotowywanym na bazowym ognisku odbywały się wykłady m.in. z zasad bezpieczeństwa i wzywania pomocy w górach, stosowania sprzętu, a następnie blok ćwiczeniowy. W obozie wzięło udział 7 osób. Prowadzenie: Janek (Zły Pies).

ZOBACZ PEŁNY OPIS OBOZÓW oraz
RELACJĘ Z OBOZU na blogu jednej z uczestniczek

NOWA DROGA I MOST W OKOLICY BAZY

budowa2015

Zgodnie z planami rozwoju infrastruktury drogowej w Lasach Państwowych z ramienia nadleśnictwa zbudowana została nowa droga przebiegająca obok bazy i plac do przeładunku drewna w lesie powyżej bazy. Droga prowadzi zboczami Rotundy i spotyka się z drogą prowadzącą od Zdyni. Ma być to droga utwardzona szutrem – do wewnętrznego użytku LP – a więc zamknięta szlabanem. Z turystycznego punktu widzenia droga poprawi komunikację rowerową w kierunku Zdyni. Będzie też zapewne fajną trasą na narty śladowe. Prace budowlane spowodowały okrojenie terenu bazy o pas 1-2 metrów szerokości i zniwelowanie części skarpy od strony potoku. Szczęśliwie działania ciężkiego sprzętu przypadły na okres sąsiadujący z momentem zwijania bazy i nie były zbytnio uciążliwe dla turystów.

budowa2015 fot. ZPDrugą nowością jest most na potoku Regatówka oddzielającym bazę od drogi. Konsekwencją budowy drogi było zniwelowanie obniżenia koryta potoku i powstanie mostu betonowego z ziemnymi nasypami. Tym samym rację bytu straciła kładka przez potok zbudowana w zeszłym roku.

Potrzeba będzie zapewne 2-3 lat, aby nowe budowle wtopiły się w otoczenie, a ślady prac ciężkiego sprzętu znikły wśród traw i zarośli. Sezon 2016 na bazie stać będzie musiał pod znakiem uprzątania bazy, prac porządkowych i m.in. odbudowy stołu z okolicy studni, przebudowa prysznica itp.


Dziękujemy wszystkim, którzy odwiedzili bazę w 2015 roku i zapraszamy ponownie :)

Wszystkim bazowym oraz osobom zaangażowanym w prace budowlane, remontowe i rozbijanie bazy również bardzo dziękujemy! Dziękujemy także wszystkim którzy przekazali sprzęt lub darowizny pieniężne w ramach zbiórki prowadzonej wiosną w Warszawie i latem na bazie!

Zapraszamy za rok - NAPRAWDĘ WARTO! - jak mówią nasi goście :)

w imieniu zarządzających bazą: Agnieszka Czarnecka

nowy plakat bazy 2014ps. ZOBACZCIE:
- jak wygląda plakat bazy...
- jak kupić ostatnie sztuki bazowych koszulek - dwukolorowy model 2015 :)
- więcej zdjęć 2015 na bazowym FB...
- oraz jak WESPRZEĆ BAZĘ DAROWIZNĄ W RAMACH 1%