Powitanie Wiosny 10-11 kwietnia 2010 w Puszczy Bolimowskiej

Zapraszamy na zbiorowe lamentowanie po (nareszcie) odchodzącej Zimie: na POWITANIE WIOSNY 2010, a może bardziej Rozpoczęcie Sezonu Turystycznego, w weekend 10-11 kwietnia 2010, w okolice Skierniewic i Żyrardowa do Puszczy Bolimowskiej.

 

Lamentować można, biorąc udział w następujących trasach:

 

1. I może być pięknie?

Trasa piesza, dwudniowa
Prowadzący: Hanka Nizinkiewicz, Wojtek Włoskowicz
Kontakt: Wojtek: 607 363 142, wloskowicz[małpa]gmail.com, Hanka: ramagotka[małpa]gmail.com,

Zbiórka: sobota 10 kwietnia, godz. 8:30, dworzec PKP W-wa Śródmieście. Jedziemy pociągiem Kolei Mazowieckich o 8:50 do Żyrardowa. Uczestnicy powinni posiadać bilet na przejazd.
Powrót: 11 kwietnia po południu, dworzec PKP Skierniewice (powrót do Warszawy późnym popołudniem).

Trasa:
1. dzień: PKP Warszawa Śródmieście >> Żyrardów > Łubno > gajówka Wilczy Kierz > Joachimów Mogiły > dolinka Rawki > Budy Grabskie
2. dzień: Budy Grabskie > Serwitut > jeziorko Balaton > gajówka Siwica > Skierniewice PKP

 

2. Na tropie Wiosny i wielkich tego świata

Trasa piesza, jednodniowa - sobotnia bez noclegu
Prowadząca: Gośka Staniszewska
Kontakt: mkada[at]gazeta.pl, 510 22 88 02

Zbiórka: w sobotę rano w pociągu odjeżdżającym o 8:50 z dworca Warszawa Śródmieście do Skierniewic (ja dosiadam się w Grodzisku Mazowieckim, będę w tyle składu) lub na stacji Jesionka po przyjeździe tegoż pociągu (9:46).
Powrót w sobotę wieczorem lub z trasą niedzielną/dwudniową.
Trasa: Jesionka - Puszcza Mariańska - Wycześniak - Budy Grabskie

Tak, tak, nie tylko my jeździmy do Puszczy Bolimowskiej. Koronowane głowy też tam bywały...

Zapraszam na wiosenny spacer po śladach Wiosny (miejmy nadzieję, że do początku kwietnia zdąży już jakieś zostawić) oraz jednego z naszych królów. W planie po trochu wszystkiego, co Bolimowski Park Krajobrazowy ma do zaoferowania ? lasy, pola, trochę zabytków, przydworkowe parki, Rawka...

 

3. Zielone zwierzę
Trasa piesza, jednodniowa (sobota 10.04.2010)
Prowadzący: Janek Dobrzański
Kontakt: jan.dobrzanski(at)gmail.com, 694 996 891

Start: sobota 10.04.2010 Dworzec Warszawa-Śródmieście, przy kasach przy peronie 3, godz. 8:30
Orientacyjna trasa: W-wa >> Sucha Żyrardowska ? Wilczy Krzyż ? (Baranie Błotko ? Kacza Szyja ? Okop)* ? Lisie Jamy ? Budy Grabskie (ok. 17-21 km)
(*w zależności od chęci i aury trasa ma wariant krótszy i dłuższy...)
Koniec trasy na ognisku w Budach Grabskich. Organizatorzy zapewniają ciepłą zupę, ale warto mieć ze sobą kiełbaski i chleb; w drodze będziemy jeść kanapki zabrane z Warszawy. Termosy z gorącą zawartością mile widziane.

Z Bud Grabskich jest możliwość powrotu wieczorem w sobotę pociągiem ze Skierniewic. Można też będzie dołączyć do jednej tras kontynuujących wycieczkę w niedzielę. W takim przypadku sugeruję skontaktować się również z prowadzącym wybraną trasę niedzielną.

Co do samej wycieczki ? ot, dłuższy spacer na miarę początku sezonu wędrówkowego ? w większości lasami, wzdłuż kanałków, rzeczułek i bagienek. Jeszcze bez komarów. ?Zielone? ? bo w sporej części zielonym szlakiem, no i wiosna może się już zielenić zacznie. ?Zwierzę? ? cóż... nazwy na trasie mówią same za siebie...

Zapraszam
Janek

 

4. Naga dama nad Balatonem

Trasa piesza, jednodniowa - niedzielna
Prowadzący: Mariusz Pietrzak "Dzidek"
Kontakt: pietrzak[zwierz]chemie.fu-berlin.de, tel. 692 33 22 39

Trasa: Skierniewice Rawka PKP - Budy Grabskie - Rez. Kopanicha - Polana Strożyska - Polana Buczyna - Balaton - Rez. Ruda Chlebacz - Skierniewice Rawka PKP (ok. 20 km)

Start: Skierniewice Rawka, peron, niedziela godz. 9:00 lub start alternatywny: Budy Grabskie, miejsce ześrodkowania, niedziela, ok. godz. 10:30.

Dojazd: Z Warszawy Śródmieście o godz. 7:42. Wyjeżdżasz sam - ja dosiadam się po drodze w Piastowie - możesz mnie szukać w tylnej części składu. Polecam bilet wycieczkowy powrotny do Skierniewic Rawki.

Wiosna - czas ruszać w plener. Tak więc zapraszam Cię serdecznie na wędrówkę po leśnych ostępach. W planach mamy odwiedzenie dwóch rezerwatów, a także dotarcie do trzech śródleśnych polan puszczańskich, które stanowią ewenement przyrodniczo-kulturowy Puszczy Bolimowskiej. To właśnie tam mamy największe szanse zaobserwować dziką zwierzynę: łosia, sarnę czy żurawia. A jeśli będziemy mieli szczęście, to może nawet uda nam się podejrzeć nagą Damę nad Balatonem. Zabranie lornetki zwiększy nasze szanse :) Do zobaczenia.

Dzidek

PS. Dla niezaznajomionych z łaciną: Dama dama = daniel.

 

5.  Koło Puszczy - trasa dla miłośników dwóch kółek

Trasa rowerowa, jednodniowo-dwudniowa (dla posiadających jeden dzień możliwość uczestnictwa jednodniowego, dogodny punkt dołączenia/odłączenia Budy Grabskie)
Prowadzący: dzień pierwszy: Adam Rączkowski, dzień drugi: Aneta Załuga
Kontakt: adam.raczkowski[małpa]skpb.waw.pl, tel. 501.033.417, anetaza[malpa]poczta.fm
Dystans dzienny: dzień 1: 70 km +- 10 km, dzień 2: 45 km
Co zabrać: obowiązkowe kaski, dętka + ew. specyficzne klucze do swojego roweru, bierzemy też prowiant (na sobotę/niedzielę)
Uwagi: zgłoszenia przysyłajcie do 8 kwietnia 2010 na adam.raczkowski[małpa]skpb.waw.pl. Prosimy o podanie informacji czy wybieracie się na jeden czy na dwa dni. Istnieje możliwość zakupu biletów na przejazd przez przewodnika.

Dzień 1: Halny w Dolinie Rawki
Start: Zbiórka 7:30 Dworzec Warszawa Centralna, przy Hali z kasami biletowymi, możliwy też start, 9:00 Koluszki
Dojazd: Z Warszawy Centralnej 7:50----Skierniewice---->9:00 Koluszki
TRASA: 10.03.2010 Wzdłuż Doliny Rawki: Koluszki ----> Kochanów ----> Łochów ----> Boguszyce ----> Rawa Mazowiecka ----> Raducz ----> Str. Łajszczew ----> Budy Grabskie 


Wyświetl większą mapę

Pobudka dość wczesna, ale będzie możliwość odespania w pociągu. Trasa malownicza, a nawet bardzo malownicza, doliną strumyka, który z upływem czasu zmieni się w rzekę Rawkę. Z atrakcji po drodze: kościół w Boguszycach, ruiny zamku w Rawie Mazowieckiej, stada bocianów i wiele innych ciekawostek. Przejazd głownie po drogach asfaltowych, choć z pewnością nie zabraknie też urokliwych gruntówek. Wieczorem ognisko, napitek, ciepła strawa i zabawa. Przewidywany kierunek wiatru - w plecy. 

 

DZIEŃ 2: Z Rawki nad Loarę
Budy Grabskie - Droga Łowicka - Rez. Polana Siwica - Wólka Łosiecka - Bolimów - Miedniewice - Sokule - Żyrardów

Trasa choć częściowo na terenie Puszczy Bolimowskiej nie będzie zbyt uciążliwa - wybierzemy te większe drogi by ominąć piachy i ewentualne błota. A podążać będziemy nieco okrężną drogą do pewnego pałacu, bynajmniej nie w Nieborowie...
Powrót pociągiem z Żyrardowa przed wieczorem

Zapraszamy Aneta i Adam

 

6. Hopaj siupaj z Tygryskiem - trasa DZIECIĘCA - MŁODZIEŻOWA
Trasa piesza, spacer na miarę początku sezonu wędrówkowego (sobota 10.04.2010)
Prowadzący: Kasia Jeziorska, Monika Zinowska, pracownik naukowy Bolimowskiego PK
Kontakt:
Kasia pinaska[małpa]02.pl

Start: sobota 10.04.2010  godz. 11 w Ośrodku Edukacyjnym w Budach Grabskich nad rzeką Rawką.
Dojazd: autkiem według trasy lub PKP - by zdążyć trzeba wyjechać pociągiem o 8:50 ze Śródmieścia 
Orientacyjna trasa: Spacer w okolicach ośrodka, na nogach własnych, na barana i pod pachą, w asyście Tygryska. Około 3 - 4 godzin (w planach bociany, łabędzie i bobry oraz inne leśne potwory, pingwinów nie będzie) a po spacerze zapraszamy na plac zabaw i upragnione ognisko.
Serdecznie zapraszamy do pozostania z nami jak najdłużej, może nawet na noc (śpiewanki i slajdy) i na następny dzień, na długi spacer z dowolnie wybraną trasą.

 

Informacje ogólne.:

Wpisowe na rajd wynosi 15,- zł Zapewnimy opiekę przewodnicką, zamiast tradycyjnego znaczka rajdowego niespodziankę, a może długo oczekiwaną spodziankę, ciepłe ognisko, poczęstunek zupny oraz gorącą herbatę i duuuuużoooo humoru, i oczywiście śpiewanki oraz pokaz slajdów.

Na trasie dwudniowej dochodzi jeszcze koszt noclegu 25,- zł. Warunki za to luksusowe, czyli łóżka z pościelą w ciepłych pokojach - to nie żart, to szczera prawda, nie trzeba zabierać śpiwora. Aczkolwiek miłośnikom warunków polowych i cen studenckich proponujemy również nocleg w śpiworach i na karimatach na podłodze w cenie 10 zł. W okolicy nie ma żadnego sklepu, więc składniki na kolację i ewentualne śniadanie należy przynieść ze sobą, podobnie jak kubki i inne utensylia przydatne przy konsumpcji. Głodomory lub wielbiciele kiełbasek z ogniska albo grilla proszeni są o zabranie w/w rarytasów we własnym zakresie na własne potrzeby (zupa i kiełbaska to będzie nasz obiad, my dodamy chleb i przyprawy)

Na terenie ośrodka znajduje się plac zabaw dla dzieci i  boisko sportowe.

Na trasy zabierzcie ze sobą: kanapki i coś ciepłego do picia. Na zbiórce w Warszawie spotykamy się już z kupionymi biletami tam i z powrotem. Koszt dojazdu pociągiem to ok. 19,-zł (bilet normalny weekendowy), dopłata za przewóz roweru - 3,- zł za szt. Dla posiadaczy Karty Miejskiej: można coś pokombinować z biletami i strefami podmiejskimi (Karta Miejska na 1 strefę pozwala na dojazd do Ursusa).
Dodatkowe godziny odjazdów pociągów ze stacji Warszawa Śródmieście ? kierunek  Skierniewice (kursujące w sob.-niedz). to:  poranne; 7:42, 8:50, 9:46, ... dojazd na ognisko; 14:46, 15:12, 15:46, 16:35, 17:46,?(czas jazdy ok. 1 godzina 15 minut), inne pociągi można podejrzeć na: http://www.mazowieckie.com.pl/site.php5/Show/132.html
Podajemy również godz. odjazdu pociągu powrotnego ze stacji Skierniewice Rawka  do Warszawy:   poranne;  8:54, 9:55, 11:02, 11:55... i powrót po południu o każdej pełnej godzinie + ~ 40 ? 50 min.

Informacja jak w sobotę dojść lub dojechać do miejsca wieczornego ogniska;
Ośrodek Edukacji Ekologicznej i Wypoczynku w Budach Grabskich znajduje się na północnym krańcu wsi przy moście na Rawce, (GPS; x E- 20.209300, y N- 52.011980)
DOJŚCIE: od stacji PKP Skierniewice Rawka ? po wyjściu z pociągu udajemy się drogą na północ w kierunku widocznej w oddali kościelnej wieży, za kościołem dochodzimy do skrzyżowania z poprzecznie dochodzącą drogą asfaltową, dalej idziemy za szlakami zielonym lub żółtym w kierunku północnym, jest to odległość 5 km
DOJAZD: drogi dojazdowe do Skierniewic to:
1. szosą katowicką przez Mszczonów do Zawad i dalej drogą na Skierniewice
2. przez Grodzisk Mazowiecki i Żyrardów oraz Puszczę Mariańską
obie drogi spotykają się przed rzeką RAWKĄ  (dwa pomniki na skrzyżowaniu), przejeżdżamy przez most na rzece i za miejscowością KAMION  skręcamy w prawo na SAMICE I SKIERNIEWICE, jedziemy drogą wzdłuż rzeki, w Skierniewicach Rawce przejeżdżamy przez dwa przejazdy kolejowe i dojeżdżamy do kościoła.

Mapa Parku tutaj: http://www.bolimowskipark.ovh.org/Template.htm

Rajd jest imprezą niekomercyjną. Udział w Rajdzie bierzecie na własną odpowiedzialność, rodzice odpowiadają za dzieci. Osoby niepełnoletnie mogą wziąc udział w imprezie pod warunkiem przedstawienia pisemnej zgody rodziców.

Zapraszamy!

Pingwin i Gośka

 

Kontakt:
Paweł Pingwin Łodziński:
pawel.lodzinski[at]gmail.com
602178711

Gośka Staniszewska:
mkada[at]gazeta.pl
510 22 88 02

Tags: