Tatarski All-inclusive! Kulturowy obóz wolontariacki nad Bugiem

Wakacje z dziedzictwem tatarów polskich w wersji all-inclusive!

 3-10 sierpnia 2018

Jest takie miejsce na wschodzie Polski, które wciąż pamięta liczną niegdyś społeczność polskich Tatarów. Byli oni potomkami uciekinierów ze Złotej Ordy, szukających schronienia u kniaziów Litewskich. Z biegiem czasu stali się oni obywatelami Rzeczpospolitej, nieraz dowodząc swojego przywiązania do Ojczyzny na polu kolejnych bitew a później zrywów niepodległościowych. Wśród znamienitych przedstawicieli społeczności tatarskiej w Polsce znajdziemy pisarzy, oficerów, naukowców. Potomkiem Tatarów był również sam Henryk Sienkiewicz! 

Wraz z upływem czasu i procesami asymilacyjnymi społeczność tatarska prawie zanikła, pozostawiając po sobie materialne dowód swojego istnienia – cmentarze. Najstarszy z nich – w Zastawku – pozostaje od wielu lat zarośnięty, co uniemożliwia jego eksplorację a tym samym dostrzeżenie niezwykłej wartości kulturowej jakiej w sobie kryje.

Studenckie Koło Przewodników Beskidzkich, w kooperacji z Fundacją Dziedzictwa Kulturowego, serdecznie zapraszają do wzięcia udziału w niezwykłym wyjeździe poświęconym ratowaniu dziedzictwa tatarów polskich. Naszym celem jest uporządkowanie terenu cmentarza tatarskiego w Zastawku k. Terespola z porastających ten obszar samosiejek oraz niskich krzewów. Dzięki takiemu działaniu, przygotujemy front robót dla konserwatorów zabytków, a także udostępnimy teren dla zwiedzających.

zastawek

W programie wyjazdu, prócz prac porządkowych planowane są wykłady dotyczące kultury tatarskiej, warsztaty z tatarskiej epigrafiki a także z zakresu konserwacji zabytków. Dodatkowo planowane są piesze wycieczki w malownicze tereny położone nad zakolami Bugu.

Szczegóły:

NID

Uczestnicy zakwalifikowani na wyjazd, nie ponoszą żadnych kosztów pobytu. Obóz wolontariacki finansowany jest ze środków własnych Fundacji Dziedzictwa Kulturowego, oraz ze środków programu Wolontariat dla Dziedzictwa Narodowego Instytutu Dziedzictwa. Z tych funduszy pokrywany jest: przejazd, wyżywienie, noclegi w agroturystyce, atrakcje, sprzęt do pracy, ubezpieczenie. Należy przewidzieć drobne kieszonkowe na własne cele.

Opis Organizatorów:

Fundacja Dziedzictwa Kulturowego powstała w 2012 roku. Od tamtej pory prowadzi prace restauratorsko-konserwatorskie w Polsce i zagranicą, m.in. na Cmentarzu Łyczakowskim we Lwowie (Ukraina), w Kolegiacie Świętego Wawrzyńca w Żółkwi (Ukraina) oraz na cmentarzu żydowskim przy ul. Okopowej w Warszawie. Oprócz prac konserwatorskich Fundacja prowadzi także projekty wolontariackie i edukacyjne. Więcej na www.dziedzictwo.org

FDK

Studenckie Koło Przewodników Beskidzkich w Warszawie od ponad 60 lat aktywnie włącza się w popularyzowanie wiedzy o wielokulturowości Rzeczpospolitej Polskiej. Na swoim koncie ma wiele publikacji etnograficznych oraz działań edukacyjnych. Główną gałęzią działalności są usługi przewodnickie w obszarze Beskidów świadczone na zasadzie non-profit. Organizacja cechuje się dużą wrażliwością na kwestie różnorodności kulturowej, pokazując je jako wartość godną zachowania i pielęgnowania.

skpb

Cel wyjazdu:

Celem obozu jest uporządkowanie terenu zabytkowego cmentarza tatarskiego w Zastawku. Na dzień dzisiejszy jest on porośnięty gęstymi krzakami oraz drzewami-samosiejkami które są niebezpieczne dla zabytkowych nagrobków. Naszym celem będzie usunięcie tego typu narośli, umożliwiając tym samym przystąpienie do prac konserwatorom dzieł sztuki. Dodatkowo, uporządkowanie cmentarza pozytywnie wpłynie na dostępność tego terenu dla turystów.

zast

Miejsce pracy:

Zastawek k. Terespola jest wsią położoną we powiecie bialskim na terenie województwa lubelskiego. We wsi znajduje się zabytkowy cmentarz tatarski – mizar. Na płytach nagrobnych znajdują się  charakterystyczne półksiężyce oraz napisy w językach polskim, arabskim oraz rosyjskim. Najstarsze nagrobki datowane są na początek XVIII wieku, co czyni ten cmentarz najstarszym tatarskim miejscem pochówku w Polsce. Mapa: https://goo.gl/maps/3QxSsJED9qj

Miejsce zakwaterowania:

Uczestnicy wyjazdu zostaną zakwaterowani w malowniczym gospodarstwie agroturystycznym Bużny Szlak we wsi Krzyczew 44. Od gospodarstwa do rzeki Bug jest nie więcej niż 2 minuty. W samej wsi znajduje się zabytkowy XVII wieczny kościół. Do dyspozycji uczestników wyjazdu będzie miejsce ogniskowe, grill ogrodowy, sprzęty sportowe, przestrzeń wspólna oraz kuchnia. Uczestnicy zostaną zakwaterowani w dwóch drewnianych domkach. Codziennie zorganizowany będzie dojazd uczestników na cmentarz w Zastawku oraz z powrotem. Więcej informacji odnośnie miejsca zakwaterowania: http://www.buznyszlak.pl/

Wyżywienie:

Podczas wyjazdu uczestnicy będą przygotowywać śniadania oraz kolacje z zapewnionych przez organizatora produktów, tymczasem obiady będą dostarczane przez firmę zewnętrzną z Terespola. Jest możliwość zapewnienia wegetariańskiego wyżywienia.

Wymagania:

Głównym wymaganiem stawianym przez organizatorów jest dobra kondycja fizyczna, umożliwiająca sześciodniową pracę fizyczną po ok. 5 godzin dziennie. Dodatkowo, uczestnik musi charakteryzować się umiejętnością pracy w grupie oraz być otwartym na poznawanie nowych kultur.

dadsa

Zapisy:

Poprzez formularz: https://goo.gl/forms/e5FNCJWpRkavCbHu2
Organizator zastrzega sobie prawo do przyjęcia lub odrzucenia kandydatów na wyjazd podania powodu. Termin zgłoszeń na obóz upływa w piątek 27go lipca o 22:00.

!!! ZOSTAŁO OSTATNIE MIEJSCE !!!

Prowadzący wyjazd:

Daniel Potkański, przewodnik SKPB Warszawa z blachą 691. Koordynator Projektów w Fundacji Dziedzictwa Kulturowego. Pasjonat zaniedbanych miejsc pamięci oraz słowackiej kofoli.

Więcej informacji:

Daniel Potkański, tel: 607 062 007, Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

https://www.facebook.com/events/224562111524475/